
Екип италиански и руски археолози твърдят, че са направили едно от най-важните открития, свързани с историята на Нубия. Според Суданското министерство на антиките йероглифните надписи, открити в Абу Ертейла, може би са най-важната археологическа находка за последното десетилетие.

На около 200 км северно от Хартум археолозите открили невероятни артефакти, сред които базалтов ритуален олтар, йероглифен надпис и свещена лодка. Тези находки хвърлят нова светлина върху миналото на Нубийската цивилизация, съществувала между I век пр. н. е. и I век сл. н. е. Храмът, в който са направени откритията, най-вероятно е бил разрушен от пожар.
„Все още изучаваме текста на йероглифите, но вече идентифицирахме имената на кралската двойка, която се споменава. Това са крал Натакамани и кралица Аманиторе, управлявали в Златния век на Мероитската цивилизация.“

„Държавата e играла важна роля на международната сцена и поддържала тесни икономически и дипломатически връзки с Римската империя. Мероитската цивилизация била разрушена от етиопското кралство Аксум“, казва професор Еудженио Фантусати (Eugenio Fantusati) от университета Сапиенца в Рим.
Според археолозите основата на свещената лодка се намирала в централното помещение на сградата. В лодката периодично е поставяна статуетка на нубийско божество като част от мистичен ритуал. Този артефакт е изключително ценен, защото хвърля светлина върху взаимоотношенията между Мероитската цивилизация и съседен Египет.

Натакамани управлявал Кушкото кралство (Нубия, днешен Судан) до 20 г. сл. н. е. Това е бил един от най-важните владетели от мероитския период. Преди него земите били управлявани от майка му, Аманишакхето. Жена му, кралица Аманиторе, най-вероятно е наследила трона след смъртта, а двамата са останали в историята като най-значимите строители в Куш. Със сигурност са построили поне една голяма пирамида в Мерое.
Кралският дворец на Натакамани и Аманиторе се намирал в Гебел Баркал. Вече няколко години археолозите правят разкопки на мястото и все още откриват нови неща, които допълват цялостната ни представа за древната цивилизация. При разкопките от 2001 г. археолозите от Сапиенца открили стаите на кралското семейство и склад, пълен с ценни артефакти.

В местността са открити и няколко монумента, от които става ясно, че Натакамани и Аманиторе са били почти равни начело на държавата. За жалост, много от построените от тях сгради са разрушени от римските войски. Останките в древното кралство Куш са като пъзел и колкото повече парчета се добавят, толкова по-добре ще разберем тази мистериозна цивилизация.